PORADY

Napoje izotoniczne i energetyczneDRINKI IZOTONICZNE

Jeżeli wybierasz się na długą rowerową wycieczkę, górską wspinaczkę albo masz przed sobą intensywny trening aerobiku, zabierz ze sobą taki napój. Zwłaszcza w upalny letni dzień.

Uzupełniają minerały. W czasie wysiłku wraz z potem tracisz  niektóre sole mineralne i witaminy. Napoje izotoniczne zawierają potas, magnez, witaminy C i E.
Szybko gaszą pragnienie. Mają podobnie ciśnienie osmotyczne jak płyny ustrojowe,więc szybko przenikają w głąb organizmu i odżywiają go.

                       
Powerade Drink izotoniczny jest w nim sód i potas. Tiger  Drink energetyzujący. Zawartość kofeiny w   puszcze (250 ml) 80 mg.


DRINKI ENERGETYZUJĄCE

W ciągu kilku lat zrobiły niewiarogodną  karierę. Zmęczonych stawiają na nogi, zniechęconych ożywiają. Piją je dorośli, młodzież, a nawet dzieci. Czy słusznie?

Pobudzają, ale nie dodają sił. Napoje te nie uzupełniają braków energetycznych, bo poza cukrem nie ma w nich składników odżywczych. Są za to te, które pobudzają do aktywności: kofeina (ożywia układ nerwowy), tauryna (pobudza mięśnie i zmiesza wrażliwość na zmęczenie) i witaminy z grupy B (poprawiają zdolność koncentracji).

Nie dla dzieci. Producenci  informują o tym, ale ostrzeżeń na opakowaniach nikt nie czyta. A pod wpływem kofeiny dzieci staja się nadpobudliwe i skłonne do ryzykownych zachowań. Te napoje wymyślono jako ratunek dla zmęczonych dorosłych. Możesz po nie sięgać, gdy jesteś w drodze lub długo pracujesz. Nie powinny być napojem codziennym, bo kofeina podnosi ciśnienie, przyspiesza prace serca i odwadnia.

Red Bull Napój energetyczny. Puszka zawiera 80 mg kofeiny.  Burn Napój energetyzujący. W butelce  0,5 l kryje się 175 mg kofeiny.    

Cześć! Jestem Kasia i jestem dietetykiem.Ciesze się, że trafiłeś na mojego bloga.Czytając moje wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *