Tłusty czwartek na zdrowo
ZDROWE ODŻYWIANIE

Tłusty czwartek na zdrowo

Tłusty Czwartek 2013 rozpoczęty! Wielu z nas na pewno czeka z utęsknieniem na ten najsłodszy dzień w roku. Tłusty czwartek pozwala pofolgować apetytowi. Co wybrać: pączki czy chrust? Wzięłam pod lupę pączki i chrusty, przygotowałam kilka przydatny informacji.Czy są pośród nich Wasze ulubione?

 

Przeciętny Polak w Tłusty Czwartek zjada 2,5 pączka, co przekłada się na blisko 100 milionów pączków spałaszowanych przez wszystkich Polaków… Nic dziwnego, bo trudno się oprzeć tym karnawałowym słodkościom. Przedstawiam zatem garść informacji jak poradzić sobie z wyrzutami sumienia i kacem moralnym po tłustoczwartkowym łasuchowaniu 😉
Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni, a zarazem najbardziej huczny tydzień karnawału. Stałym atrybutem tego dnia są pączki. Początkowo wyrabiano je z ciasta chlebowego, nadziewano słoniną i smażono na smalcu, by później zajadać się nimi zapijając wódką. Dopiero w XVIII wieku popularne stały się słodkie wypieki: racuchy, bliny i pampuchy.
Obecnie najpopularniejszymi przysmakami w Tłusty Czwartek są pączki i faworki, w niektórych regionach kraju zwane chrustem. Przesąd mówi, że kto nie zje ani jednego pączka tego dnia, temu nie będzie mu się wiodło. No cóż, siła wyższa… na pączka musimy się dziś skusić 😉
Z Tłustym Czwartkiem wiąże się jeszcze jeden przesąd. Dawniej przygotowując pączki niektóre nadziewano migdałem lub orzechem. Wierzono, że osoba, która na takiego trafi będzie mieć w życiu szczęście. Ostatnio popularnym zwyczajem stają się mistrzostwa w jedzeniu pączków na czas.
Jeden pączek w zależności od wielkości, sposobu obróbki cieplnej, nadzienia i dodatków ma od 250 do nawet 400 kalorii. Im więcej słodkich dodatków tym więcej kalorii.
Wraz z pączkiem dostarczamy organizmowi sporą dawkę cukru. Gwałtowny wzrost, a później szybki spadek poziomu cukru, potęguje chęć jedzenia. Dlatego nasze ucztowanie zwykle nie kończy się na jednym pączku. Aby oszukać nieco organizm i wyrównać poziom cukru, po zjedzeniu pączka można zjeść grahamkę lub pieczywo razowe. Węglowodany złożone są dłużnej trawione, a energia uwalniana jest stopniowo.
Osoby, które skrupulatnie liczą kalorie lepiej, żeby zrezygnowały z pączków lukrowanych i posypywanych cukrem pudrem. Najbardziej tuczące są te z nadzieniem budyniowym. Oto kalorie w niektórych karnawałowych słodkościach:

 • faworek – 87 kcal;
 • pączek z różą i cukrem pudrem – 290 kcal;
 • pączek z budyniem – 300 kcal;
 • pączek z lukrem – 350 kcal.

Średniej wielkości pączek z nadzieniem i lukrem ma ponad 10 g tłuszczu. Warto pamiętać, że duża porcja tłuszczu może być ciężkostrawna, a pączkowe łasuchowanie może zakończyć się dolegliwościami żołądkowymi.


Upiecz zamiast kupować

Warto wybierać jak najświeższe pączki, z jak najkrótszym i najbardziej zrozumiałym składem, bez zbędnych dodatków. Można też samemu upiec, zamiast kupować. Pyszne tradycyjne pączki bez dodatku tłuszczu palmowego, aromatów, stabilizatorów, emulgatorów, syropu fruktozowego-glukozowego. Nie daj się nabrać na fit przepisy. Fit pączek z mąki kokosowej czy fit faworki smażone na oleju koksowym zawierają więcej kalorii czy tłuszczu niż te tradycyjne mąki  pszennej smażone na smalcu.

Jak pozbyć się pączkowych kalorii?

Tłusty Czwartek to kolejne wyzwanie dla wszystkich osób będących na diecie. Nie dajmy się jednak zwariować! Wszystko jest dla ludzi, byle z umiarem. A kiedy zanadto damy się ponieść słodkiej przyjemności i na to jest metoda.

Oto w jaki sposób (bardziej lub mniej przyjemny) można spalić nadmiar kalorii po Tłustym Czwartku:

 • bieganie – 20 minut;
 • wchodzenie po schodach – 25 minut;
 • jeżdżenie na łyżwach – 30 minut;
 • szybki spacer – 40 minut;
 • namiętne całowanie – 45 minut;
 • odkurzanie – 50 minut;
 • taniec – 1 godzina;
 • pisanie na komputerze – 2 godziny;
 • rozmawianie przez telefon – 2,5 godziny;
 • oglądanie telewizji (bez podjadania!) – 10 godzin.

Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Kilka codziennych czynności i po pączkowych kaloriach nie będzie śladu 😉

 

Cześć! Jestem Kasia i jestem dietetykiem.Ciesze się, że trafiłeś na mojego bloga.Czytając moje wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *