PORADY

Naturalne wspomagacze odchudzania

Szybkie tempo życia. brak czasu na regularne i urozmaicone posiłki. wszechobecny kult piękna i szczupłej sylwetki, niechęć do aktywności fizycznej wszystko to sprawia, że chcemy być szczupli. czasem za wszelką cenę. Poszukujemy prostych rozwiązań, które bez większego wysiłku pozwolą nam uporać się z problemem nadwagi, więc sięgamy po suplementy diety. Tymczasem niewielu pacjentów wie, że suplementy diety także te na odchudzanie nie przechodzą badań klinicznych, ich działania niepożądane i interakcje nie są monitorowane, a sama procedura rejestracyjna może trwać jedynie rok.

blank

Dostępne suplementy diety na odchudzanie można pogrupować następująco:

Preparaty hamujące apetyt

Głównym składnikiem suplementów tej , grupy jest chrom minerał aktywnie uczestniczący w przemianach metabolicznych glukozy, cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Pierwiastek ten przez wiele lat uznawany był za toksyczny. Obecnie jednak przyjmuje się, że jego niedobór w diecie pośrednio przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu 2, otyłości i miażdżycy. Chociaż nasze Zapotrzebowanie na chrom jest niewielkie, deficyt minerału powiązano ze zwiększonym apetytem na słodycze. Warto pamiętać. że chrom nie jest środkiem na odchudzanie – pomaga jedynie odpowiednio zarządzać gospodarką lipidową i węglowodanową. co nie zawsze przekłada się na zmniejszenie apetytu na słodycze. Nie jest także pierwiastkiem w pełni bezpiecznym. Ze względu na zwiększone ryzyko nasilenia działania insuliny szczególne środki ostrożności powinni zachować cukrzycy. Podobne działanie wykazuje kwas hydroksycytrynowy [HCA] pozyskiwany ze skórki owocu Garcinia cambogia. Zgodnie z danymi producenta związek skutecznie hamuje syntezę lipidów z węglowodanów i białek. Nadwyżka cukrów nie może zostać przekształcona w tkankę tłuszczową, zamiast tego magazynowana jest w mięśniach i wątrobie w postaci glikogenu, którego zapasy sygnalizują osiągnięcie stanu sytości.

Preparaty nasilające termogenezę

Określane także mianem „pożeraczy tłuszczu”. Przedstawicielem tej grupy preparatów jest                L-karnltyna endogenny aminokwas uczestniczący w transporcie I spalaniu kwasów tłuszczowych. Przyspieszony proces rozkładu lipidów zmniejsza jednocześnie wykorzystanie innych źródeł energii [m.in. białek. glikogenu], co warunkuje działanie ochronne w stosunku do tkanki mięśniowej. Obiecujące wyniki badań laboratoryjnych nie znalazły jednak odzwierciedlenia w codziennej praktyce. Potwierdzono. że związek nie działa w przypadku osób ze wskaźnikiem BMI powyżej 28. Zdrowy człowiek z reguły nie cierpi na niedobory L-karnityny biosynteza i codzienna dieta w pełni zaspokajają potrzeby organizmu. Deficyty odnotowano jedynie u osób niedożywionych, wegetarian, a także u pacjentów ze schorzeniami nerek i wątroby. L-karnityna występująca również pod nazwą witaminy BT, jest popularnym składnikiem nie tylko preparatów na odchudzanie. ale także napojów energetycznych oraz odżywek dla sportowców i kulturystów. Warto jednak pamiętać, że codziennej suplementacji powinien towarzyszyć intensywny wysiłek fizyczny. Witamina BT często kojarzona jest 2 metioniną oraz środkami lipotropowymi [m.in. choliną. inozytolem], które odpowiadają za nasilenie spalania tkanki tłuszczowej i poprawę samopoczucia. Ze względu na ryzyko zwiększenia stężenia fosforu i zaburzenie równowagi mineralnej zaleca się podawanie suplementów tej klasy łącznie z wapniem i witaminami z grupy B. Odnotowano także występowanie licznych interakcji z innymi lekami. L-karnityna w istotnym stopniu nasila działanie warfaryny i acenokumarolu. a także ogranicza skuteczność terapeutyczną hormonów tarczycy. Prekursor związku metionina w wysokich dawkach może przyczynić się do przerostu nerek oraz uszkodzenia wątroby i trzustki. Aktywnymi substancjami nasilającymi termogenezę [proces wytwarzania energii cieplnej z tłuszczów] są kofeina oraz tauryna. Przyjmowane łącznie, działają synergistycznie, co w konsekwencji może prowadzić do bezsenności oraz poważnych zaburzeń  serca.

Preparaty wiążące tłuszcz 

Suplementy diety wiążące związki lipidowe zawierają chitosan naturalną substancję pozyskiwana , z pancerzy skorupiaków. W kwaśnym środowisku żołądka związek tworzy żel, który wychwytuje cząsteczki tłuszczów. Przyjmuje się. że 3 g chitosanu pochłania około 8 g tłuszczów. Preparaty tej grupy uznawane są za środek stosunkowo bezpieczny, który dodatkowo reguluje ciśnienie tętnicze. Przedawkowanie grozi jednak kłopotami ze wzrokiem tub skórą. Odnotowano także zmniejszenie absorpcji niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, niektórych witamin, wapnia. magnezu oraz cynku. Ograniczenie interakcji uwarunkowane jest przyjmowaniem suplementów z chitosanem na kilka godzin przed posiłkiem.

Preparaty przeczyszczające i regulujące przemianę materii

Suplementy diety tego typu najczęściej występują w postaci herbatek do zaparzenia i zawierają suche wyciągi z zielonej lub czerwonej herbaty. Liści senesu. korzenia rzewienia i kory kruszyny. Codzienne picie zielonej herbaty istotnie zmniejsza poziom wolnych rodników oraz wspomaga trawienie. Nadmiar antyoksydantów może być jednak niebezpieczny, szczególnie jeśli chodzi o rozwój potencjalnych zmian nowotworowych. Należy zwrócić uwagę, że niektóre suplementy na odchudzanie zawierają koncentrat odpowiadający 100 lub 200 filiżankom. Z kolei stosowanie mieszanek ziołowych na przeczyszczenie znacznie upośledza absorpcję składników pokarmowych, co może prowadzić do osłabienia i utraty elektrolitów. Należy pamiętać. że preparaty przeczyszczające nie nasilają spalania tkanki tłuszczowej, lecz jedyne zwiększają ubytek  wody z organizmu nie to jednak jest celem długotrwałego procesu odchudzania.

Cześć! Jestem Kasia i jestem dietetykiem.Ciesze się, że trafiłeś na mojego bloga.Czytając moje wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wózek sklepowy
Brak produktów w koszyku!
Kwota częściowa
0,00 
Całkowita kwota
0,00 
Kontynuuj zakypy
0