ZIOŁA I PRZYPRAWY WSPOMAGAJĄCE SERCE
PORADY

Zioła i przyprawy wspomagające serce

Bardzo często organizowane są kampanie reklamowe, namawiające nas, byśmy zadbali o swoje serce. Nic dziwnego. Serce jest najbardziej pracowitym organem ludzkiego organizmu, a przez to wymagającym naszej opieki.
Pomocne są też rośliny, znane i używane od wieków, a współczesne badania naukowe roślinnych surowców leczniczych potwierdzają ich skuteczność. Niektóre z nich są szczególnie przyjazne naszym sercom.
Mamy wpływ na liczne czynniki sprzyjające chorobą serca. Możemy im zapobiegać poprzez ograniczenie nadwagi, rozsądne spożywanie soli, tłuszczów zwierzęcych i alkoholu, niepalenie tytoniu, zwiększenie aktywności.


Czy wiesz, że:

* serce dostarcza krew do 75 bilionów komórek człowieka,
* w ciągu dnia serce kurczy się około 100 tysięcy razy,
* w ciągu  1 minuty serce pompuje 5-6 litrów krwi
* w sytuacjach stresowych serce może zwiększyć wydajność nawet pięciokrotnie. Dlatego  długotrwały stres może doprowadzić do osłabienia mięśnia sercowego.

ZIOŁA I PRZYPRAWY

Głóg  jego kwiatostan i owoc stosuje się jako łagodne środki nasercowe, w chorobach serca wieku starczego czy w przypadkach nadciśnienie tętniczego. Poprawiają pracę mięśnia sercowego, zwiększa siłę i  częstotliwość jego skurczu, normalizuje rytm serca oraz przepływ wiecowy. Skąd się biorą te właściwości? Owoce i kwiatostany głogu zawierają substancje aktywne m.in. takie jak flawonoidy i procyjanidyny, w owocach występują również witaminy A i C oraz sorbitol. Związki flawonoidowe odpowiedzialne są za działanie rozkurczające mięśni gładkich naczyń krwionośnych (głownie wieńcowych), zaś procyjanidyny obniżają łagodne ciśnienie tętnicze. Kwiatostan i owoc głogu oraz wyciągi z nich wchodzą w skład leków ziołowych znacznie poprawiających ogólne działanie serca oraz układu krążenia.
Polecam głogowy napar – 2 łyżeczki owoców głogu rozgniatamy i zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy pod przykryciem na 20 minut, potem odcedzamy i gotowe !

Serdecznik pospolity ziele serdecznika jest tradycyjnie stosowane w chorobach serca, szczególnie o podłożu nerwowym, w nadciśnieniu oraz palpitacjach serca. Leki i preparaty z niego stosowane są najczęściej w chorobach układu nerwowego (np. nadmierna pobudliwość nerwowa) w nerwach sercowo-naczyniowych, we wczesnym etapie choroby wiecowej, a także pomocniczo w pierwszym stadium choroby nadciśnieniowej. Ziele serdecznika ma szerokie zastosowanie, jest to spowodowane zawartością m.in. terpenów, alkaloidów, flawonoidów, garbników, kwasów organicznych, soli mineralnych i innych związków czynnych występujących w roślinie.

zioła wspomagające serceKolendra zarówno świeże liście jak i nasiona kolendry są dobre dla twojego serca dzięki działaniu przeciwpłytkowym i naturalnym właściwościom przeciwutleniającym. Pomaga zmniejszyć agregację płytek, co może spowodować upośledzenie przepływu krwi do serca. Nasiona kolendry mają działanie hipolipidemiczne w organizmie, które pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów. Kolendra jest również przydatna w leczeniu cukrzycy, głównego czynnika ryzyka chorób serca.

Nostrzyk  ziele nostrzyka jest używane wewnętrznie jako składnik leków, stosowanych na przykład  przy chronicznej niewydolności żylnej, w bólach nóg, uczuciu ciężkości oraz nocnych kurczach mięśni łydek. Poprawa krążenia obwodowe, pobudza obieg limfy, zmniejsza obrzęki i zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Przy wewnętrznym stosowaniu należy zachować ostrożność, ponieważ ma skutek działania hamującego krzepliwość krwi (zawartość kumaryny) może spowodować wewnętrzne krwawienia.

Kozieradka ma właściwości antyoksydacyjne i kardioprotekcyjne, dzięki czemu jest ważnym ziołem dla promocji zdrowia serca. W kozieradce występuje kilka związków, które mogą obniżać poziom cholesterolu, leczyć zatkane tętnice, obniżać ciśnienie krwi i zapobiegać atakom serca.Ponadto pomaga stabilizować poziom cukru we krwi i zapobiega otyłości, czyli dwóm głównym czynnikom odpowiedzialnym za choroby serca.

 

Czosnek jest bardzo korzystny dla zdrowia serca ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe.Czosnek jest skuteczny w leczeniu podwyższonego stężenia cholesterolu całkowitego w surowicy, podwyższonego poziomu cholesterolu (lipoproteiny o małej gęstości lub LDL), zwiększonej agregacji płytek i nadciśnienia tętniczego, zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób serca. Czosnek może wpływać na niektóre leki ze względu na właściwości rozrzedzające krew. Przed zażyciem leku skonsultuj się z lekarzem.

zioła i przyprawyKurkuma ma związek zwany kurkuminą, który ma silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Kurkumina poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego i zmniejsza ryzyko wielu chorób związanych z sercem.Kurkuma pomaga zwiększyć krążenie krwi i zapobiega krzepnięciu krwi, aby zapobiec atakom serca. Kontroluje nawet stany zapalne, które mogą prowadzić do chorób serca. Ponadto zapobiega stwardnieniu tętnic poprzez hamowanie utleniania tłuszczów i obniżanie poziomu cholesterolu.

Cynamon ta dobrze znana przyprawa może zapewnić ochronę przed chorobami serca. Hamuje uwalnianie zapalnych kwasów tłuszczowych z błon płytkowych krwi, co pomaga utrzymać prawidłową jakość krwi. To z kolei zmniejsza wysokie ciśnienie krwi, które może uszkodzić tętnice i inne narządy. Ponadto pomaga obniżyć poziom trójglicerydów, a także cholesterolu LDL, co jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania serca.

Pieprz cayenne zawiera kapsaicynę, która sprawia, że ta przyprawa jest silnym przeciwutleniaczem. Ma także potencjał do rozszerzania naczyń krwionośnych, zwalczania oksydacji i zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi.Wszystkie te czynniki przyczyniają się do dobrego zdrowia serca. Kapsaicyna pomaga w redukcji trójglicerydów i cholesterolu LDL, dwóch głównych czynników ryzyka chorób serca.Ponadto pomaga spalić kalorie i wspomaga utratę wagi, co zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z sercem.

Imbir ma naturalne właściwości rozrzedzające krew i przeciwzapalne, które mogą obniżyć poziom cholesterolu LDL. Aktywnym składnikiem imbiru jest gingerol, związek, który pomaga rozluźnić naczynia krwionośne i stymuluje przepływ krwi w organizmie. Regularne przyjmowanie ekstraktu z imbiru obniża poziom cholesterolu w osoczu, hamuje utlenianie LDL i łagodzi rozwój miażdżycy. Naturalne produkty spalające tkankę tłuszczową

Cześć! Jestem Kasia i jestem dietetykiem.Ciesze się, że trafiłeś na mojego bloga.Czytając moje wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wózek sklepowy
Brak produktów w koszyku!
Kwota częściowa
0,00 
Całkowita kwota
0,00 
Kontynuuj zakypy
0